Mieszkalne
Kontenery mieszkalne, czemu warto się nimi zainteresować?
Każdej budowie, nieważne czy obecnie czy trzydzieści lat temu, towarzyszą te same elementy „krajobrazu”: rusztowania i kontenery. Wydają się szpecić otoczenie, przynajmniej tak sądzą ludzie przechodzący obok budowy. Ponadto te drugie wielu sprawiają wrażenie brzydkich i niewygodnych. Jednak czy naprawdę tak jest? Czy kontenery, których pełno na budowach są naprawdę takie niefunkcjonalne i szpetne, jak utrwaliło się w głowach Polaków? Zanim jednak o funkcjonalności, warto napomnieć o tym, że kontenery mieszkalne nie są tylko i wyłącznie domkami przejściowymi na typowej budowie. Wbrew pozorom zaczęto je wykorzystywać jako mieszkania socjalne a nawet zwyczajne domy. Dla niektórych może wydawać się to bardzo dziwne, jednak naprawdę tak jest, na rynku istnieje wiele firm oferujących tego typu „budynki”. Kontenery mieszkalne to nie tylko pomieszczenie na łóżko – bardziej przypomina to pokój hotelowy w całej okazałości, czyli wraz z aneksem kuchennym i węzłem sanitarnym spełniającym wysokie wymagania użytkowników.
Co wchodzi w skład takiego kontenera?
Tak jak zostało już wspomniane, kontenery mieszkalne to domy, które można dowolnie, według własnego uznania, konfigurować, łączyć ze sobą różne elementy. Jednym z takich elementów, które można dołączyć jest aneks kuchenny. Wbrew temu, że zdaje się być w nim mało miejsca, takie aneksy mogą być naprawdę pojemne. Można je wyposażyć między innymi w kran, zlew, kuchenkę elektryczną i lodówkę. Drugim ważnym elementem kontenerów są pomieszczenia sanitarne. Można w nich zamontować praktycznie wszystko co potrzebne, poczynając od muszli toaletowej, umywalki, natrysku i elektrycznego podgrzewacza wody, a na lustrze z półką kończąc.
Kontenery mieszkalne - komfort i wygoda mieszkania w stosunku do ceny
Pomimo tego, że kontenery pokryte są raczej nieizolującą blachą, nawet w polskich warunkach atmosferycznych można w nich mieszkać przez cały rok. Wynika to z tego, że od środka „budynek” wyłożony jest wełną mineralną, będącą bardzo dobrym izolatorem, który chroni bardzo skutecznie przed zimnem. Ponadto konstrukcja została stworzona w taki sposób, by woda opadowa nie pozostawała na dachu tylko spływała po specjalnie skonstruowanych rynnach, co zapobiega lękowi czy kontener się nie zapadnie. Tak samo jak od zewnątrz, tak i w środku kontenery mieszkalne są zaprojektowane w taki sposób, by połączyć trwałą izolację z nienagannym wyglądem. Z zewnątrz zazwyczaj niebieska blacha, w środku oklejona jest płytą wiórową, nienajgorzej imitującą prawdziwą ścianę. Podłogę z kolei tworzy wykładzina PVC, która zapobiega zbyt szybkiemu zużyciu się. Warto jeszcze wspomnieć co nieco na temat ceny kontenerów mieszkalnych. Oczywiście trudno jest jednoznacznie określić należność, zależy ona bowiem od kilku bardzo istotnych czynników: rodzaju kontenera, standardu wykończenia i jego wyposażenia. Natomiast taki najbardziej podstawowy, dobrze wykończony kontener to koszt około 20 - 40 tysięcy złotych netto (25 – 50 tys. złotych brutto).
Rodzaje kontenerów
Na rynku obecnie istnieje cała masa kontenerów różnego rodzaju. Pierwszy rodzaj to oczywiście kontenery mieszkalne, często wykorzystywane jako pomieszczenia socjalne, a także biura administracji (na budowach). Drugim typem są kontenery typu portiernia. Ich główną cechą jest to, że są to dosyć małe pomieszczenia o kwadratowym kształcie z maleńkimi oknami. Można je często spotkać między innymi na parkingach. Spośród wszystkich kontenerów warto jeszcze wyróżnić te, które są mobilne. Jak sama nazwa wskazuje, ich główną zaletą jest mobilność, co zostało zauważone przez deweloperów, którzy często stawiają na takie typy – mogą ich używać wielokrotnie, przewożąc z jednej budowy na inną. Jak widać, kontenery mieszkalne mają bardzo wiele zalet. Dodatkowym plusem jest to, że są niedrogie i można je postawić w naprawdę krótkim czasie. Dlatego właśnie marszałkowie i wojewodowie decydują się postawić na nie w czasie pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych i kataklizmów. Jednakże nie warto ograniczać ich roli jedynie do bycia mieszkaniem socjalnym – jest to także niezła opcja na domek na działce. Niska cena i małe koszty utrzymania sprawiają, że kontenery są coraz lepszą alternatywą dla typowych domków działkowych.







